سه شنبه, 23 مرداد 1397
 

آمار سایت

بازدیدکنندگان
183
مطالب
36
وب لینک ها
5
نمایش تعداد مطالب
110243

مطلب پیشنهادی

    نشریه شماره 19

 
 

 
 

تاج و تخت 25 ساله ...

 

 

 تاج و تخت 25 ساله ...

با تغییر استراتژی استعمار گران قرار شد شیوه جدیدی از استعمار در مستعمره های این کشور بکار گرفته شود ،درس هایی که این کشور ها به ویزه انگلیس از ماجرای تنباکو در ایران گرفتند باعث شد تا این کشور این شیوه را در ایران نیز پیاده کند، و این گونه شد که حکومت پهلوی در ایران تاسیس گردید. حکومتی که پادشاهش یک فرد غیر سلطنتی و بسیار مستبد و ظالم بود  و ... رضا شاه پهلوی که به وسیله اربابانی که او را به تاج و تخت رساندند برکنار شد و پسرش محمد رضا پهلوی جانشین او گشت تا برگ دیگری در تاریخ ایران ورق بخورد.
سلطنت محمد رضا پهلوی :
محمد رضا پهلوی 20 ساله  از آغاز سلطنتش تصمیم گرفت که چکمه پدر را کنار بگذارد و یک پادشاه مشروطه باشد ، 8 سال اول حکومت او  دوران آرامی بود و چندان تنشی در کشور ایجاد نشد اما دخالت های بی حد و حساب انگلیس در امور ایران صدای همه را در آورده بود  ،انگلیس در صنعت نفت ایران سرمایه گذاری کرده و طبق قرداد های دارسی و و قرداد 1933  حق استخراج نفت ایران را داشت و با فراغ بال به چپاول این سرمایه ی ملی ایران می پرداخت ،اما در سال 1328 افراد سرشناسی که به مجلس راه یافته بودند کم کم  ملی شدن نفت را زمزمه  می کردند .اما نخست وزیر وقت رزم آرا که خود سر سپرده ی انگلیسی ها بود به شدت مخالفت می کرد ،گروه فداییان اسلام  توسط خلیل طهماسبی  مسئولیت ترور نخست وزیر را بر عهده گرفت و با از میان برداشته شدن رزم آرا راه برای ملی شدن صنعت نفت هموار شد.
 بعد از ترور رزم آرا طرح ملی شدن صنعت نفت در 25 اسفند 1329 به تصویب مجلس رسید و 5 روز بعد در 29 اسفند در مجلس سنا به تصویب رسید و شاه آن را امضا کرد.با تلاش های فروان مذهبیون در را س آنها آیت الله کاشانی دکتر محمد مصدق که خود از پیش قراولان مدعی ملی شدن نفت بود در اردیبهشت 1330 به نخست وزیری رسید تا این طرح به مرحله اجرا برسد.


عوامل به وجود آمدن کودتا و برکنار مصدق:
ملی شدن صنعت نفت و کشته شدن رزم آرا ضربات هول ناکی بر پیکره ی انگلیس بود که به راحتی جبران پذیر نبود، انگلیس که سود هنگفتی را از دست داده بود و ضرری سنگین را متحمل شده بود  در صدد انتقام برآمد و همان سیاست ( تفرقه بیانداز و حکومت کن را در پیش گرفت) . لذا همه ی عوامل خود را از شرکت ملی نفت ایران فرا خواند و به کشور هایی همچون  هلند و آمریکا فشار اورد تا مستشار به ایران  اعزام نکنند . با این حرکت عملا صنعت نفت ایران خوابید و میزان تولید حتی کفاف مصرف داخلی را هم نمی داد. در نتیجه درآمد دولت به شدت کاهش پیدا کرد ودولت  با رکود شدید اقتصادی مواجه شد . و با فشار انگلیس روسیه حاضر به پرداخت بدهی (10 تنی طلا) به ایران نشد.
در طرف دیگر شاه و دربار که از روی کار آمدن دکتر مصدق بسیار عصبانی بودند به طور مداوم دست به توطئه می زدند به طوری که دکتر مصدق از شاه خواست تا وزارت جنگ را به او بسپارد اما شاه سر باز زد و مصدق استعفا داد با هماهنگی انگلیس شاه قوام را روی کار آورد ،اما مردم به رهبری آیت الله کاشانی از مصدق حمایت کردند و در 30 تیر پس از درگیری مردم با ارتش و به شهادت رسیدن تعداد زیادی از مردم شاه دوباره مصدق را به نخست وزیری منصوب کرد .
اما بعد از آن به علت اختلافاتی بین آیت الله کاشانی و دکتر مصدق بر سر مجازات عاملان کشتار 30 تیر  و همینطور انحلال مجلس،  تفرقه بین این دو جریان رخنه کرد و از قدرت مردمی مصدق کم شد .
اجرای کودتا :
 بر این اساس دولت انگلیس طرح کودتایی را به عنوان عملیات چکمه برنامه ریزی کرد اما به دلیل نفوذ آمریکایی ها در دولت مصدق ، با وعده تقسیم نفت  آمریکا را به حلقه خود اضافه کرد ،اما این بار مسئولیت برنامه ریزی و انجام کودتا نظامی را آمریکا به عهده گرفت و کرمیت روزولت  مدیریت عملیات آژاکس (عملیات چکمه)را پذیرفت.
ایالات متحده با فشار آوردن به شاه و همچنین با دسیسه چینی دربار و عوامل داخلی از جمله حزب توده ،شبکه بدامن و همچنین از طریق جنگ روانی فاصله مردم و دولت را زیاد کرده و عملا دولت را منزوی کرد و مصدق نیز تیر خلاص را خود با انحلال مجلس به دولت خود زد و عملا دولت او فاقد مشروعیت شد ، با این اوصاف آمریکا که با خروج شاه عملا کشور را در اختیار داشت با اجیر کردن اراذل و اوباش کشور و به آشوب کشیدن شهر ها و مخصوصا تهران به رهبری شعبان جعفری (شعبان بی مخ) خیابان ها خالی از مردم شد و سر لشکر زاهدی از فرماندهان ارتش سوار بر تانک به دفتر نخست وزیری رفت در حالی که همزمان سرهنگ نصیری حکم برکناری مصدق و دستگیری او را به او تحویل داد و اوباش مراکز حساس و مهم از جمله ایستکاه رادیو تصرف کردند و به این ترتیب دولت مصدق سر نگون شد .
والسلام  علیکم و الرحمة الله و برکاته.