سه شنبه, 26 تیر 1397
 

آمار سایت

بازدیدکنندگان
141
مطالب
36
وب لینک ها
5
نمایش تعداد مطالب
108941

مطلب پیشنهادی

    نشریه شماره 19

 
 

 
 

29 بهمن ماه

سلام
قيام 29 بهمن 1356 تبريز يکي از بزرگترين قيام ها و يکي از علني ترين مبارزات مردم با حکومت شاهنشاهي بود که برگ زرين ديگري در خاطرات مردم تبريز، ديار مردانگي و جوان مردي باقي خواهد ماند. براي بررسي چگونگي رويداد  اين حادثه بايد سري به چند ماه قبل بزنيم ،يعني دي ماه 56
انتشار مقاله موهن روزنامه اطلاعات – ديماه 56:


مقاله اي که فردي با نام مستعار احمد رشيدي مطلق و به دستور شخص شاه راجع به مرجعيت و اصل و نسب خانوادگي امام نوشته شده بود و توهين هايي به اين يگانه مرجع شيعيان جهان شده بود با اعتراض گسترده علما و روحانيون و مردم قم همراه شد و تبديل به يک تظاهرات گسترده عليه رژيم شد و ساواک براي جلوگيري از تظاهرات مردم را به گلوله بست و عده زيادي در 19 بهمن 56 به شهادت رسيدند .
اين خبر به سرعت در شهرهاي ايران منتشر شد و موجي از نفرت را در ميان مردم ايجاد کرد .

 

29 بهمن 56- تبريز :
با وقايع اتفاق افتاده در 19 دي ماه 56 و کشتار وسيع مردم  توسط رژيم بعضي ازمردم و روحانيون تبريز تصميم گرفتند در اربعين شهداي قم دست به تظاهرات بزنند ، در روز 29 بهمن عده اي از مردم دست به تظاهرات زدند و ماموران شاه اين بار هم به دستور شخص شريف امامي نخست وزير مردم را به گلوله بسته و سرکوب کردند ، اما اينبار مردم شهدا را بر روي دست گرفته و مردم با ديدن اين صحنه به خروش امده و در کتر چند ساعت جمعيتي عظيم در تبريز به تظاهرات عليه شاه پرداختند که قابل وصف نبود .

شرح ماجرا :
روز 29 بهمن 1356، که مصادف با چهلم فاجعه 19 دي قم بود، در بسياري از شهرها و نقاط کشور، مجلس ختم و سوگواري برگزار شد. در روز نوزدهم دي، قيام مردم قم در اعتراض به چاپ مقاله اهانت آميز با امضاي مستعار احمدي رشيدي مطلق در روزنامه اطلاعات، توسط عوامل رژيم پهلوي به خاک و خون کشيده شد و در چهلم اين فاجعه، مردم نقاط مختلف ايران خود را آماده برگزاري مراسم مي‌کردند. در شهر تبريز نيز قرار بود مردم در مسجد قزللي (ميرزاآقايوسف مجتهد) تجمع کنند.دعوت از سوي آيت الله قاضي طباطبايي و ده تن ديگر از علماي تبريز صورت گرفته بود. در روز 29 بهمن، مردم در مقابل اين مسجد اجتماع کردند. سرگرد مقصود حق شناس، رييس کلانتري بازار به همراه عده‌اي مأمور، به مردم اعلام کرد که متفرق شوند و با توهين به مسجد از ورود مردم جلوگيري کرد. جواني غيرتمند به نام محمد تجلي از اين توهين برافروخته مي‌شود و با وي گلاويز مي‌شود که حق شناس با اسلحه کمري‌اش اين جوان 22 ساله را به شهادت مي‌رساند. مردم خشمگين جنازه خون آلود شهيد را برداشته و در خيابان‌ها به راه مي‌افتند و بتدريج راهپيمايي گسترده‌اي شکل مي‌گيرد. يحيي ليقواني رييس ساواک تبريز با توجه به گسترش قيام مردمي با تهران تماس مي‌گيرد و شاه به جمشيد آموزگار دستور حفاظت از مناطق مهم و سرکوب شديد مردم را مي‌دهد. شوراي امنيتي استان، دستور استقرار يگان ها و ادوات نظامي از جمله تانک و نفربر را در سطح شهر مي‌دهد که با مقاومت و پايمردي مردم تبريز، اين شهر از خون جوانان، بازاريان، دانشجويان، مردان و زنان، رنگين شده و پس از فاجعه خونين قم، جنايت ديگري بر جنايت هاي رژيم افزوده مي‌شود. سرانجام ساعت 5 بعدازظهر نيروهاي نظامي بر شهر مسلط شدند. در آمار ساواک چنين آمده است: « 581 نفر دستگير، 9 نفر کشته، 118 نفر زخمي. 3 دستگاه تانک، 2 سينما، يک هتل، کاخ جوانان، حزب رستاخيز و تعدادي اتومبيل شخصي و دولتي به آتش کشيده شدند. » کشتار مردم تبريز، شاه را غافلگير کرد چرا که او به خيال خود توانسته بود پرده‌اي ضخيم بر روي فاجعه قم بکشد حتي اقدام دبير کل سازمان ملل را به سود خود تمام کند و افکار خارجيان را از درک واقعيت فاجعه قم منحرف سازد؛ اما با قيام مردم تبريز، تقدير به گونه ديگري رقم خورد
وبه اين ترتيب قيام هاي ديگري در شهرهاي اصفحان و ضرضا و ... اتفاق افتاد و اين سلسه قيام ها تبديل به يک عامل مهم در سرنگوني رژيم شاهنشاهي شد .
و مردم تبريز به پاسداشت اين روز هر ساله در 29 بهمن با رهبر معظم انقلاب تجديد بيعت مي کنند .